Віртуальна виставка "Провісниця волі й братерства" (до 145-ї річниці від дня народження Лесі Українки)

2016-02-04

/Files/images/Леся Українка.jpgЯк я умру, на світі запалає
Покинутий вогонь моїх пісень...
Леся Українка

Леся Українка (справжнє ім’я: Лариса Петрівна Косач-Квітка) — українська письменниця, перекладач, культурний діяч. Народилася 25 лютого 1871 в місті Новограді-Волинському. Мати - Олена Пчілка, батько — високоосвічений поміщик, дядько — Михайло Драгоманов.

У будинку Косачів часто збиралися письменники, художники і музиканти, влаштовувалися вечори і домашні концерти. Леся навчалася у приватних учителів. 1881 рік став початком захворювання на туберкульоз. Тяжко хвора Леся вивчає класичні мови (грецьку і латинську). Восени 1883 року Лесі зроблено операцію на лівій руці, видалили кістки, уражені туберкульозом. У грудні вона повертається з Києва до Колодяжного, стан здоров’я поліпшується, з допомогою матері Леся вивчає французьку і німецьку мови.

Починаючи з 1884 року Леся активно пише вірші («Конвалія», «Сафо», «Літо краснеє минуло» і ін.) і публікує їх у часописі «Зоря» . Саме цього року з’явився псевдонім «Леся Українка». 1885 року у Львові вийшла збірка її перекладів творів Миколи Гоголя (виготовлена нею спільно з братом Михайлом). Вона багато перекладала (М. Гоголя, А. Міцкевича, Г. Гейне, В. Гюго, Гомера й ін.). Про рівень її освіти може свідчити факт, що у 19-літньому віці написала для своїх сестер підручник «Стародавня історія східних народів». Побувавши 1891 в Галичині, а пізніше й на Буковині, Українка познайомилася з багатьма визначними діячами Західної України ( І. Франком, М. Павликом, О. Кобилянською, В. Стефаником, О. Маковеєм, Н. Кобринською. ). 1894 рік — навчання в малювальній школі М.І. Мурашка в Києві. У травні поетеса вирушає за кордон до дядька М. Драгоманова.

Вимушені потребою лікування подорожі до Німеччини, Австро-Угорщини, Італії, Єгипту, кількаразові перебування на Кавказі, в Криму збагатили її враження та сприяли розширенню кругозору письменниці. 1902 рік поетеса провела на лікуванні в Сан-Ремо (Італія), живе в Одесі, Києві. У Чернівцях вийшла її збірка поезій «Відгуки». 1903 рік - драматична поема «Вавілонський полон», вірш «Дим». 1904-1905 рр. — поезії «Дочка Ієфая», «Напис в руїні» та ін. Друге видання збірки «На крилах пісень». «Осіння казка», «Пісні з кладовища», «Пісні про волю», вірші «Мріє, не зрадь!», «Упоєні на бенкетах кривавих…», діалог «Три хвилини».

На початку березня 1907 року Леся переїжджає з Колодяжного до Києва.

7 серпня 1907 р. Леся Українка та Климент Квітка офіційно оформили шлюб у церкві, живуть в Криму. Поетеса завершує драматичну поему «Кассандра». Жандармами вчинено обшук на квартирі Косачів, конфісковано 121 книжку. Л. Українку разом із сестрою Ольгою заарештовано. У 1908 році Леся Українка перебувала в Ялті, Києві, Одесі, Євпаторії, Батумі, Тбілісі, їздила до Берліна на консультацію з професором щодо операції на нирках.

"Лісова пісня" (1911 р.) - вершина творчості Лесі Українки. У ній показано конфлікт між високим ідеалом і прозаїчною дріб'язковою буденщиною.

Останні роки життя Л. Косач-Квітки пройшли в подорожах на лікування до Єгипту й на Кавказ. Померла Леся Українка 19 липня 1913 року в Сурамі у віці 42 років.

/Files/images/Л. У. 6.jpegЛеся Україна. Лісова пісня / Леся Українка. – Донецьк: ТОВ «ВКФ «БАО», 2009. – 288 с.

До збірки ввійшли вибрані поезії Лесі України. Також на сторінках видання представлена драма-феєрія «Лісова пісня» - справжній літературний шедевр.

Видання адресоване широкому загалу шанувальників української літератури.

/Files/images/Л. У. 4.jpegЛеся Україна. Нехай мої струни лунають…: вибрані поезії / Леся Українка: [упорядкув. і перед. сл. Н.Г. Сташенко]. – Луцьк: ВАТ «Волинська обласна друкарня», 2009. – 224 . + 7 іл.

Збірка складається із семи розділів, назви до яких дібрано за рядками творів Лесі України, що розкривають ідейно-тематичну наповнюваність уміщених текстів.

Видання розраховане на школярів, студентів, усіх, хто любить поетичне слово.

/Files/images/Л. У. 7.jpegЛеся Українка. Усі твори в одному томі / передм. М.І. Литвинця. – К.: Ірпінь: ВТФ «Перун», 2008. – 1376 с.

У книжці вперше в історії української літератури вміщено всю відому творчу спадщину славетної української письменниці Лесі Українки, яка спромоглася напрочуд сильно відтворити могутній творчий дух свого народу.

/Files/images/Л. У. 5.jpegЛеся Українка. «Я любила вік лицарства…». Вибрані твори. – К.: Країна Мрій, 2008. – 368 с.: іл. – (Сер. «Бібліотека школяра»).

До видання включено вибрані вірші, поеми та драматичні твори Лесі Українки, без яких палітра української літератури втратила б свої найяскравіші барви.

/Files/images/Л. У. 1.jpegЛеся Українка. Горить моє серце / Передмова Т. Сергійчука. – К.: ВАТ «Видавництво «Київська правда», 2004. – с. 464.

До книжки ввійшли вірші та поеми Лесі Українки, чия літературна спадщина є невід’ємною, обсяговою і потужною частиною духовної скарбниці нашого народу, повноцінною складовою всього світового красного письменства.

/Files/images/Л. Українка 2.jpegЛеся Українка. Оргія: Драматичні поеми. – К.: Видавництво Соломії Павличко «Основи», 2001. – 772 с.

До збірки ввійшли драматичні поеми Лесі Українки.

/Files/images/Л. У. 3.jpegЛеся Українка. Твори. – К.: Дніпро, 2000. – 632 с.

До видання увійшли вибрані вірші, поеми та драматичні твори Лесі Українки.

Кiлькiсть переглядiв: 311

Коментарi