Незабутній рай надземний… КРИМ.

2020-08-04

/Files/images/Леся1.png

Велика українська поетеса, письменниця, перекладачка Леся Українка майже три роки з відведених їй долею 42 років життя провела в Криму. Вона присвятила цьому чарівному краю цикли віршів «Кримські спогади» і «Кримські відгуки».

В час гарячий полудневий

Виглядаю у віконце:

Ясне небо, ясне море,

Ясні хмарки, ясне сонце.

Певне, се країна світла

Та злотистої блакиті,

Певне, тут не чули зроду,

Що бува негода в світі!

У вірші «Байдари» Леся називає Крим з раєм. Хто бачив ці чудові місця, безумовно, погодиться з поетесою:

Чи се той світ, загублений, таємний,

Забутий незабутній рай надземний,

Що так давно шукають наші мрії?..

/Files/images/крим.jpg

Кримський півострів — це унікальний півострів, на невеликій території якого зустрічаються відразу три природні і кліматичні зони: степ, гори і південний берег Криму.

Унікальна флора і фауна півострова, у тут ростуть 240 видів рослин, яких більше немає ніде на нашій планеті..

Унікальний і рельєф Криму, адже на такій маленькій території розташоване 157 чудових річок і цілих 50 солоних озер. А берегова лінія розтягнута на тисячі кілометрів. Також тут є чудові гори, найвища вершина – Роман-Кош. Її висота-1545 метрів.

/Files/images/крим с.jpg

Крим – це сучасна назва півострова (тюрксько-татарська), а ще якусь сотню років тому його називали Тавридою.

Криму належить найдовший тролейбусний маршрут на планеті. Тролейбус їде з Ялти і Сімферополя. Довжина маршруту – 86 кілометрів.

Криму належить і інший рекорд – на самий короткий трамвайний шлях – гілка 1,8 кілометра знаходиться в пансіонаті Береговий. Вона потрібна, щоб доставляти туристів до моря.

Крим – не самий спокійний в плані сейсмоактивності регіон. Так, навіть у 20-му столітті було зафіксовано кілька землетрусів. Одне з яких, з 11 на 12 вересня 1927 року було досить руйнівним. Постраждали люди і інфраструктура регіону.

Популярна група "Кіно" була заснована в Криму в селищі Морське. Сталося це в далекому 1981-му році. Взагалі, Крим прославляли і любили багато діячів культури і мистецтва – Леся Українка, Т.Шевченко, О.Олесь та багато інших.

Найбільша в Європі астрофізична обсерваторія знаходиться в Криму, у селищі Научний Бахчисарайського району. Перший телескоп тут був встановлений в 1949 р. і з тих пір тут було відкрито понад 850 астероїдів.

Восени в Криму проходить полювання на вальдшнепа – птицю, що володіє рідкісним “мальовничим” пером, яке використовують художники для накреслення самих тонких ліній і годинникарі.

В Малоріченському знімали кінофільм “Острів скарбів, а в околицях Демерджі – легендарну “Кавказьку полонянку”.

Перша згадка про Крим у світовій літературі – поема “Одіссей” давньогрецького поета Гомера, яка наукою датується від IX до XII століть до н. е.

Хоча точний вік найстаріших дерев Криму ніхто не знає, їх традиційно називають тисячолітніми. Два тисячолітні дерева тиса ягідного (Taxus baccata L.) ростуть на вершинах гір Ай-Петрі і Парагильмен. Два тисячолітні дерева суничника дрібноплодного (Arbutus andrachne L.) відкриті в околицях Гаспри і на вершині гори Ай-Нікола (4 м у обхваті). Найбільші і старі, можливо, тисячолітні дерева дуба пухнастого (Quercus pubescens Willd.) відмічені поблизу Фороса (5,5 м в обхваті). Тисячолітній дуб скельний (Quercus petraea (Mattuschka) Liebl.) росте у с. Високу Бахчисарайського району (8 м в обхваті).Найстаріше дерево дуба черешчатого (Quercus robur L.) було, на жаль, зрубано в 1922 р. у села Біюк-Сюрень (долина р. Бель-бека). Окружність його стовбура досягала 11,4 м.

Кiлькiсть переглядiв: 67

Коментарi