Полинова зоря Валер’яна Підмогильного

2021-02-02

/Files/images/ksk1549462159tiu.jpegСьогодні виповнюється 120 років від дня народження Валер’яна Підмогильного — українського письменника і перекладача, одного з найвизначніших прозаїків «розстріляного відродження». Цікаві факти з життя та творчості відомого літератора дозволять дізнатися багато нового з його біографії.
Виходець із бідної селянської родини, Валер’ян відвідував церковну школу, навчався в Першому катеринославському реальному училищі. Через матеріальну скруту навчання на математичному та юридичному факультетах Катеринославського університету проходило з перервами, до речі,цей навчальний заклад він так і не закінчив.
Ще з шкільних років почав друкуватися під псевдонімом Лорд Лістер. На стіні у Валер’яна довгий час висів портрет Зігмунда Фрейда.
Джерелом натхнення була французька література.
Дослідники кажуть: він на чверть століття випередив творчі пошуки французьких письменників-інтелектуалів, зокрема Сартра.
В українській літературі Підмогильний був одним із перших, хто досліджував феномен селянського руху під проводом Махна.
1921 року письменник одружився з донькою священика Катрею Червінською, актрисою Театру юного глядача.
Разом з Євгеном Плужником у 1926–1927 роках він підготував два видання словника «Фразеологія діловоï мови», працював над сценарієм фільму «Коломба» за романом Проспера Меріме.
8 грудня 1934 року Валер’яна Підмогильного було заарештовано зі звинуваченням в «участі у роботі терористичної організації. 3 листопада 1937 вийшов наказ «розстріляти» всіх ув’язнених, щоб звільнити місце для наступних мучеників. Серед приречених був і Валер’ян Підмогильний. Разом із ним в урочищі Сандармох у Карелії було розстріляно більше 1000 в’язнів, серед них Микола Зеров, Валер’ян Поліщук, Григорій Епік, Лесь Курбас, Микола Куліш, Мирослав Ірчан, Юліан Шпол.
Валеріана Підмогильного було реабілітовано 1956 року. Дружина письменника після розстрілу чоловіка поневірялася по чужих квартирах і намагалася перевидати його твори, через скрутне матеріальне положення.
Син Роман помер через тяжку серцеву хворобу.
Проживши коротке життя ( 36 років), Валерян Підмогильний увійшов у літературу як засновник українського урбаністичного роману, створивши «Місто» модерний твір, в якому, на відміну від традиційної селянської і соціальної тематики акцент перенесено на урбаністичну проблематику з новими героями, та манерою оповіді.
Літературознавці вважають, що творчість В. Підмогильного — одне із найвищих духовних явищ української літератури XX століття.
Кiлькiсть переглядiв: 13

Коментарi