ВСЕ ПАМ’ЯТАЄ БАТЬКІВСЬКА ЗЕМЛЯ: І ГРІМ ГАРМАТ І ВИЗВОЛЕННЯ ДЕНЬ

2021-02-08

На початку лютого ми відзначаємо 77 річницю вигнання нацистських окупантів із Городищини.
То був кінець зими 1944 року, коли після запеклих боїв завершилося оточення нацистського угрупування на Черкащині і визволителів радо вітали в кожній домівці. Ворожа окупація тривала майже три роки, принесла на нашу землю поневолення, руйнування та смерть.
Багато городищан з честю виконали свій громадянський обов’язок, хоробро воювали з ворогом на фронтах Другої світової.
Серед читачів нашої бібліотеки неабиякою популярністю користується книга спогадів «Вогненні дороги» городищанина Миколи Петровича Скалиги.
Миколу Петровича у нашому невеликому містечку знали багато жителів, бо професія така – вчитель. Не одне покоління городищенців навчалося у нього, набиралося знань, життєвої мудрості.
Про що його книга? Про кого? Вона про життєвий і бойовий шлях автора, але разом з тим – вона про життя цілого покоління, на долю якого випали тяжкі випробування революцією, Громадянською та Другою світовою війнами, голодомором. Спогади розділено на п’ять розділів. Кожен розділ - це рік війни, що її пройшов Микола Петрович з 1941 по1945 роки. Автор пише дуже легко, просто, складається враження ніби він розмовляє є читачем, ділиться наболілим, вражають події і долі, що описані тут.
Протягом усієї війни М. П. Скалига був зв’язківцем, перебував у діючій армії. Пройшов вогненними дорогами від Бреста до Волги і назад від Волги до західних кордонів, Берліна і Праги. Початок війни він описує дуже детально. Перед очима читача постають страшні картини: жах бомбування, противне виття бомб. Люди злякані, приголомшені, вони ще не усвідомлюють того страшного лиха, що звалилось на них. Разом з групою товаришів у надзвичайно тяжких умовах, з боями Микола Петрович виходить з оточення під Брестом і знову потрапляє в діючу армію.
Автор розповідає про важкі солдатські будні, про бойових товаришів, про військові операції в яких брав участь: Букринська епопея, визволення Києва, штурм Берліна, звільнення Праги та інші. Микола Петрович був декілька разів поранений, лікарі чудом врятували його прострілену ногу від ампутації. Мужність і героїзм нашого земляка були високо оцінені командуванням: його нагороджено чотирма бойовими орденами й багатьма медалями.
Герой, учитель, патріот, Микола Петрович Скалига залишив у спадок, нам городищанам, неоціненне – пам’ять…
Вічна пам'ять! Вічна слава! Всім, хто боровся з окупантами, хто загинув, виборюючи волю і незалежність України на фронтах, у партизанських загонах, підпіллі, національно-визвольних формуваннях, хто прийняв мученицьку смерть у таборах, гестапівських катівнях, від каторжної праці.
Ця пам'ять назавжди в наших серцях…

/Files/images/148424259_849872312457777_5299289271102172573_o.jpg

Кiлькiсть переглядiв: 13

Коментарi